Autor: Altis Odszkodowania
Data: 28.02.2023

odszkodowania powypadkowe i komunikacyjne

Odszkodowanie powypadkowe i komunikacyjne - jak uzyskać?

Odszkodowanie powypadkowe służy temu, aby pokryć szkody rzeczowe i osobowe, które powstały w wyniku wypadku komunikacyjnego. To istotne pieniądze, które pozwalają nie tylko naprawić zniszczone pojazdy, ale i ułatwiają finansowanie leczenia oraz szkód moralnych poniesionych w takim zdarzeniu.

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie powypadkowe lub komunikacyjne?
Zgłoś się do nas!

Z danych policji wynika, że w Polsce co roku dochodzi do około 20 tys. wypadków drogowych, w których poszkodowanych jest średnio 24 tys. osób. I chociaż z roku na rok sytuacja się poprawia, to nadal te statystyki zatrważają. To oznacza jednocześnie, że bardzo wielu Polaków co roku ubiega się o odszkodowanie powypadkowe. Można uzyskać pieniądze na pokrycie szkód rzeczowych i osobowych. Te pierwsze to po prostu szkody na majątku, a więc najczęściej uszkodzenie samochodu. Jednak szkody majątkowe nie ograniczają się tylko do aut, ponieważ mogą obejmować także uszkodzenia rzeczy osobistych, a nawet ubrań. Natomiast szkody osobowe dotyczą zdrowia poszkodowanego i wszelkich uszkodzeń ciała. Odszkodowanie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe. Zanim to jednak nastąpi, ubezpieczyciel musi ocenić powstałe szkody i na tej podstawie przygotowuje kosztorys.

Odszkodowanie powypadkowe, komunikacyjne - jakie szkody obejmuje?

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do tego, żeby wykupić polisę OC. To właśnie z takiej polisy najczęściej są wypłacane odszkodowania powypadkowe. Niekiedy dodatkowe odszkodowanie można uzyskać z polisy AC, jeśli takie ubezpieczenie zostało wykupione. Z OC sprawcy pokrywane są najczęściej takie szkody jak:

  • zniszczone w wypadku samochody
  • obrażenia ciała poszkodowanych w wypadku
  • śmierć poszkodowanego
  • leczenie poszkodowanego po wypadku i jego rehabilitacja

Kto otrzyma odszkodowanie po wypadku drogowym?

Do odszkodowania powypadkowego prawo ma każdy, kto w wypadku samochodowym doznał szkód. Nie ma tu znaczenia, czy to kierowca uszkodzonego pojazdu, czy pasażer. Mało tego, o odszkodowanie z OC sprawcy mogą się starać również tacy uczestnicy ruchu jak piesi, rowerzyści i inni. Jedynym wyjątkiem jest sprawca wypadku. Nie otrzyma rekompensaty z własnej polisy OC bez względu na to, jakich szkód doznał. Ma jednak szansę na odszkodowanie z polisy AC, jeśli ją posiada.

Jak dostać odszkodowanie powypadkowe?

Aby ubiegać się o odszkodowanie powypadkowe, należy najpierw zgromadzić i przygotować niezbędne dokumenty. Potrzebne będą również istotne informacje na temat wypadku. Przede wszystkim trzeba znać dane sprawcy zdarzenia na drodze. Trzeba znać nazwę ubezpieczyciela sprawcy oraz numer jego polisy OC. Bardzo ważna jest notatka policyjna z wypadku, dlatego warto wzywać funkcjonariuszy do zdarzeń na drodze, szczególnie w przypadku wątpliwości co do winy. Ponadto przyda się na pewno dokumentacja leczenia szpitalnego i inne dowody przebytej lub kontynuowanej terapii.

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o odszkodowanie powypadkowe lub komunikacyjne w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie OC ma wykupione sprawca. Co w przypadku, gdy poszkodowany nie zna nazwy ubezpieczyciela sprawcy? Nawet w takiej sytuacji jest szansa na uzyskanie odszkodowania. Wystarczy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tam znajduje się wyszukiwarka. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy można uzyskać informacje na temat ubezpieczenia OC.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na podjęcie decyzji o odszkodowaniu, licząc od dnia zgłoszenia szkody. Ubezpieczenie powypadkowe może zostać przyznane, ale poszkodowany może również spotkać się z odmową rekompensaty.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z OC?

Czas na zgłoszenie szkody z OC sprawcy nie jest krótki, bo wynosi 3 lata. Jeśli jednak wypadek został zakwalifikowany jako przestępstwo, wtedy czas zgłoszenia szkody wydłuża się aż do 20 lat.

W rzeczywistości nie warto jednak tak długo czekać. Najlepsze rozwiązanie to natychmiastowe skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Z jednej strony pozwoli to na szybkie otrzymanie odszkodowania, które umożliwi zlikwidowanie szkody, a z drugiej - z czasem wiele szczegółów sprawy może umknąć, a dokumenty mogą zaginąć.

Odszkodowanie za szkodę na pojeździe - ile można otrzymać?

Trudno podawać jednoznaczne kwoty odszkodowań, ponieważ każdy przypadek jest rozpatrywany przez ubezpieczyciela indywidualnie. W przypadku uszkodzenia samochodu w wyniku wypadku rekompensata wypłacona z OC powinna umożliwić przywrócenie stanu pojazdu sprzed zdarzenia na drodze.

Należy jednak uważać na kosztorys przedstawiony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ponieważ bywa on zaniżany. Ubezpieczyciel chce oczywiście zlikwidować szkodę jak najniższym kosztem, zatem nierzadko bierze pod uwagę tańsze i nieoryginalne części, czyli zamienniki. Jednak takie postępowanie nie jest właściwe, jeśli w uszkodzonym samochodzie były zamontowane oryginalne części.

Odszkodowanie za szkody zdrowotne - ile wynosi?

Tutaj mamy podobną sytuację jak w przypadku szkody na pojeździe. Nie można jednoznacznie podać kwoty, ponieważ znowu zależy to od indywidualnej sprawy i obrażeń poszkodowanego. Występując o takie roszczenie, trzeba jednak podać konkretną kwotę i uzasadnić jej wysokość.

Ta ostatnia kwestia bywa często problemem. Niestety, prawo nie daje w tym zakresie żadnych wytycznych. Na pewno trzeba przedstawić wszelkie rachunki za leczenie i lekarstwa, a także opinie lekarzy o stanie zdrowia poszkodowanego.

Co zrobić w przypadku otrzymania zbyt niskiego odszkodowania komunikacyjnego?

Niestety, często się zdarza, że poszkodowany otrzymuje zaniżona kwotę odszkodowania, a ubezpieczyciel liczy na to, że sprawa zostanie szybko zakończona. Na szczęście poszkodowany nie jest bezbronny. Co zrobić, gdy uznamy, że otrzymaliśmy zbyt niskie odszkodowanie powypadkowe?

Przede wszystkim poszkodowany ma prawo złożyć reklamację u ubezpieczyciela, jeśli uważa, że przyznane odszkodowanie jest zbyt niskie. Niestety, odwołania od decyzji ubezpieczyciela są nagminnie odrzucane. W takiej sytuacji można zdecydować się na batalię sądową. Problem polega jednak na tym, że sprawy w polskich sądach ciągną się latami, a więc można nie zobaczyć szybko odszkodowania.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się w ostatnich latach korzystanie z oferty dopłaty do odszkodowania. Wtedy można otrzymać dodatkowe środki w ciągu kilku dni. Niektóre firmy (np. Altis Odszkodowania) specjalizują się w odkupowaniu szkody. Podpisywana jest umowa z poszkodowanym, a potem wypłacana jest kwota, która powiększa rekompensatę wcześniej uzyskaną od towarzystwa ubezpieczeniowego.

jak otrzymać dodatkowe odszkodowanie - krok po kroku

Co z takiej transakcji ma firma odszkodowawcza? Przejmuje roszczenie i samodzielnie próbuje odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela.

Odszkodowania powypadkowe, komunikacyjne to sposób na uzyskanie rekompensaty za szkody, jakich ofiary wypadku doznały na ciele lub majątku. Takie odszkodowanie jest wypłacane z OC sprawcy. Warto jednak dokładnie sprawdzić wyliczoną przez ubezpieczyciela kwotę, ponieważ nierzadko proponuje on niższe odszkodowanie od tego, jakie faktycznie się należy.


Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie powypadkowe lub komunikacyjne? Zgłoś się do bezpłatnej analizy!

Napisz nam o tym na biuro@doplaty-do-odszkodowania.pl lub zadzwoń 796 - 000 - 872.
Przeanalizujemy Twoją sprawę i zaproponujemy rozwiązanie problemu.

Nasze porady i analizy są bezpłatne i niezobowiązujące - NIE Cię to nie kosztuje.